В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.
Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.
Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г.
Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена.
Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма
Брайън Мей, солокитарист на британската рокгрупа „Куин“, разкри в сряда, че миналата седмица е получил „лек инсулт“, заради който временно е загубил контрол над ръката си, съобщава АП.
77-годишният Мей обясни във видеоклип на своя уебсайт, че се чувства „добре“, но е посъветван да не шофира, да не лети и да не извършва дейности, които повишават сърдечния му ритъм твърде много.
„Тук съм, за да ви съобщя най-напред една добра новина - мисля, че добрата новина е, че мога да свиря на китара след събитията от последните няколко дни“, споделя той в клипа и допълва: „И казвам това, защото имаше известни съмнения заради онази малка здравословна издънка, за която споменах, че се случи преди около седмица, за която казаха, че е лек инсулт и тогава внезапно и неочаквано изгубих контрол над ръката си.“
Мей каза, ч
Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.
Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.
Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.
Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.
"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб
Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.
Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е запечатал в кадри, са се променили драстично с времето поради вредното въздействие на човека.
фотографът каза, че планината и морето се привличат, защото всяка носи своята самобитна красота. Както се казва, противоположностите се привличат, но тук те се допълват, каза Тенчо Петков.
Петков определи своята фотоизложба като пътуваща, тъй като започва от Момчилград и преминава през Кърджали и Крумовград, а днес гостува в Бургас. Следващите спирки на експозицията са селата Ливада и Маринка.
„Родопско-морски срещи с природата“ може да бъде разгледана в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас до 30 август. Експозицията ще направи повторно посещение в крайморския град на 15 октомври.
Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud.
Финиъс О`Конъл е известен като продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.
Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.
Силвия и Теди Кацарови ще са част от 22-рото издание на международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра“ във Велико Търново, съобщи на пресконференция директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева.
Събитието ще се проведе от 27 до 29 септември, като основната програма ще е в Голяма зала на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен.
Силвия Кацарова ще е почетен председател на журито на конкурса, а Теди – един от членовете на комисията, посочи Начева.
Председател ще е преподавателят в Катедра „Музика“ на Великотърновския университет проф. Сребра Михалева. Останалите, които ще оценяват участниците са: продуцентът Роко Палацо (Италия), вокалният педагог проф. д-р Родика Рошиору (Молдова), младата поп и джаз изпълнителка Доминик Симионеску (Румъния), ф
За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.
Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.
Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне
Посетителите на природонаучен музей във Великобритания ще могат да провеждат двупосочни разговори с изложени "животни" с помощта на генеративен изкуствен интелект (ИИ), съобщи Би Би Си.
Музеят по зоология към Кембриджския университет е избрал 13 екземпляра за разговорите, сред които изчезналата нелетяща птица додо, скелети на нарвал и син кит, червена панда и хлебарка.
Помощник-директорът Джак Ашби казва, че целта е хората да бъдат привлечени към света на природата, както и да се набави информация за това, което посетителите искат да знаят за експонатите.
Посетителите ще сканират с телефоните си QR код в близост до експозицията, за да започнат разговор с всеки екземпляр. Едномесечният експеримент започва във вторник.
"Любопитно ни е да разберем дали това ще сработи и дали разговорите с животните ще променят отношението на хората към тях - дали хле
Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.
Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.
“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът.
Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на ку
Фотоизложбата е част от проекта „Срещи с природата“ на фондация „ЕКОгАрт“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.